Kars Haber

Kars Haberleri

Kars Gündem

Kars Son dakika

kars güncel

Palmiye fosilleri iddiayı güçlendirdi: Ağrı Dağı geçmişte deniz kenarıydı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Palmiye fosilleri iddiayı güçlendirdi: Ağrı Dağı geçmişte deniz kenarıydı

Türkiye'nin çatısı olarak bilinen Ağrı Dağı'nın eteklerinde bulunan Iğdır'da bir doğaseverin bulduğu yaprak fosilleri, Iğdır ve Atatürk Üniversitesi tarafından incelendi. Fosiller arasında deniz kenarında yetişen palmiye yapraklarına rastlandı.
Tuzluca ilçesine bağlı Alhanlı köyü kırsalında dağın zirvesinden koparak düşen kayaların içinde belirleme edilen fosiller, kısa zamanda ilgi odağı oldu.

Birbirinden farklı yapraklara ait fosillerin bulunduğu kayalıklar, Iğdır ve Erzurum'dan bölgeye gelen akademisyenlerce incelendi.

Kayalıklardaki bitki örneklerini inceleyen akademisyenler, aralarında sıcak ve deniz kenarında yetişen palmiye yapraklarının da olduğu bu fosillerin hangi bitkilere ait olduğunu belirleme etmek için çalışma başlattı.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Biyoçeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Gültekin, fosillerin bulunduğu Aras Vadisi'nin biyoçeşitlilik yönünden çok zengin bölge olduğunu ifade etti.

Ağrı daği palmiye fosilleri

Bölgenin ilaveten bir fosil yatağı olduğunu da belirten Gültekin, "Biz bugün bazı olaylara, yani o paleontolojik dönemdeki tarihsel süzgeç içerisinde bilimsel kanıtları gözümüzle gördük. Örneğin palmiye yaprakları fosillerini çok net olarak gözlemledik ve fotoğrafladık." dedi.

"23 ile 55 milyon yıl öncesinde Kağızman ve Tuzluca deniz kenarıdır"

Bölgede daha kapsamlı çalışma yapılması halinde farrklı verilere ulaşılabileceğini belirten Gültekin, şu şekilde devam etti:

"Paleontolojik devirlere gittiğimizde, Miyosen döneminde, yani aşağı yukarı 23 ile 55 milyon yıl öncesinde Kars'ın Kağızman ve Iğdır'ın Tuzluca ilçeleri deniz kenarıdır. Burası Paratetis Denizi'nin kıyı bölgesidir diyebilirim ve burada palmiye ağaçları bulunmakta. Öyle bir ekosistem, öyle bir bitki çeşitliliği var. Bugün günümüzde bu bölgede palmiye ağacına rastlayan yok. O dönemde 20 ile 50 milyon yılları arasında palmiye ağaçları burada bulunmakta, işte bilimsel kanıtları da mevcut." şeklinde konuştu.

Iğdır Üniversitesi Biyoçeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Celalettin Gözüaçık, bu bölgeyi uzun süredir takip ettiklerini ve yaprak fosillerinin bulunması üzerine çalışma başlattıklarını belirterek, "Yetkilileri bu hususta bilinçlendirerek, bunun yanı sıra üniversite şeklinde de buraya sahip çıktığımızı, koruma altına aldığımızı belirtmek için buradayız. Bu manada paleontoloji konusu ile ilgili uzman hocalarımız burada araştırma yapacaklar ve yapıyorlar da, araştırmalar devam ediyor." diye konuştu.

"Ön fikrimiz üçüncü, dördüncü zamandan kalma bitkilerin alanda olabileceğidir"

Iğdır Üniversitesi Biyoçeşitlilik Araştırma ve Uygulama Merkezi Dr. Öğretim Üyesi Belkıs Muca Yiğit, Serhat bölgesinde bulunan biyoçeşitlilik ile ilgili çalışma yürüttüklerini aktararak, şöyle dedi:

"Bu çalışmaların içerisinde fosil çalışmaları da mevcut. Bugün de bu bölgeye fosil kayıtları belirleme etmeye geldik. Alanda bitkisel kayıtlar mevcut. Alan, geçmiş dönemlerde deniz bölgesi olduğu için, deniz artıklarına rastlanılıyor. Bunun haricinde burada o dönemlere ait bitki artıklarını da görüyoruz. Ön fikrimiz üçüncü, dördüncü zamandan kalma bitkilerin alanda olabileceğidir. Fakat bunu net bir biçimde söyleyebilmek için de paleontolog hocalarımızla beraber yaş tahlillerini yapmamız lazım. O dönemlerde yayılış gösteren bitkilerin bu alandaki kayıtlarını karşılaştırarak ortaya koymamız gereklidir."

Etiketler: Ağrı dağı ağrı dağı etekleri ağrı dağı fosil bitki fosilleriSon Güncelleme: 6 Temmuz 2020 Pazartesi 13:06Son HaberlerTümü07:42
Gelibolu'daki orman yangınına havadan müdahale tekrar başladı07:25
ABD uzaktan eğitim gören yabancı öğrencilerin ülkeyi terk etmesini istiyor06:45
Adana merkezli 4 ilde uyuşturucu operasyonu: 13 gözaltı06:27
Libya: Vatiyye Üssü, Hafter'in sahip olmadığı ileri teknoloji uçaklarla vuruldu06:17
Endonezyalı hava yolu şirketi 2 bin 600 kişiyi işten çıkaracak

Kaynak: Trthaber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kars’ta patlama: 3 yaralıÖnceki Haber

Kars’ta patlama: 3 yaralı

Kars’ta Tüm Köylerde Koyun Kırkımı BaşladıSonraki Haber

Kars’ta Tüm Köylerde Koyun Kırkımı Başla...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar