Kars Haber

Kars Haberleri

Kars Gündem

Kars Son dakika

kars güncel

Okullar Kısmi Olarak Açılacak!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Okullar Kısmi Olarak Açılacak!

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, 21 Eylül 2020 Pazartesi günü “aşamalı ve seyreltilmiş” olarak başlayacak olan okullarda yüz yüze eğitim öğretime ilişkin açıklamada bulundu.


Bakan Selçuk, “Salgın sürecinin en başından bu yana dünyayı izliyoruz. Hepinizin bildiği gibi, Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulunun değerlendirmeleri doğrultusunda ve bilimsel veriler ışığında kararlar alıyor, bu kararları en doğru biçimde uygulama yoluna gidiyoruz. Avrupa ülkelerinin tamamına yakınında okullar, tüm kademe ve sınıflarda yüz yüze eğitime başladı. Ancak biz, ülkemizde daha kontrollü ve aşamalı bir başlangıçtan yanayız” dedi.

“Yüz yüze eğitime başlama konusunda veli rızası, bizler için önemlidir”

“Buna göre 21 Eylül olarak belirlemiş olduğumuz başlangıç tarihinde, yüz yüze eğitim öğretime yalnızca -hâlihazırda zaten açık olan okul öncesi öğrencilerimiz ve okulla duygusal bir bağ kurma ihtiyacında olan 1. Sınıf öğrencilerimizle, ilk uyum haftasında 1 gün, daha sonraki haftalarda ise haftada iki gün olacak biçimde başlayacağız” diyen Bakan Selçuk şunları kaydetti:

“21 Eylül'den itibaren geçecek üç haftanın sonunda diğer kademelerde ve sınıflarda eğitim-öğretime başlama konusunda süreci yeniden değerlendireceğiz. Yüz yüze eğitime başlama konusunda veli rızası, bizler için önemlidir. Velilerimiz isterlerse öğrenciyi yüz yüze eğitime göndermeme konusunda mazeret beyan edebilirler. Bu durumda öğrencimiz, uzaktan eğitime devam edecek ve devamsız sayılmayacaktır. Bu kademeler de Sağlık Bakanlığı öneri kararları doğrultusunda, sınıf mevcudu yüz yüze eğitim için gruplara ayrılarak azaltılacaktır ve çocuklarımızın okulda kalış süreleri kısaltılacaktır. Eğitim, yüz yüze eğitime ilave olarak uzaktan eğitim yoluyla devam edecektir. Böylece hem yüz yüze eğitim hem de uzaktan eğitim imkânları bir arada kullanarak eğitim öğretime devam edilecektir. Sınıf mevcudunda sağlanan azalma, okul servislerine de aynı oranda yansıyacaktır.”

“Şu an tek amacımız, evlatlarımızı sağlık ile okullarıyla buluşturabilmek”

Yüz yüze eğitimde temizlik ve hijyen konusunda, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun rehberliğinde her çeşit tedbirin alındığı belirten Bakan Selçuk, “Okul hayatını daha önce deneyim etmemiş olan 1. Sınıf kursiyerlerimizi; seyreltilmiş sınıflarımız, eğitim programımız, sosyal mesafeye riayet ederek oynayacakları temassız oyunlarımız, titizlikle çalışılmış uyum haftası içeriklerimiz ve elbette ki bu süreci omuzlayacak öğretmenlerimizin gayretleriyle karşılayacağız. Uzaktan eğitim ile alakalı olarak da EBA Televizyonu ve EBA dijital platformu üstünde çok yoğun ve sıkıntısız işleyen bir altyapımız var.

Uzaktan eğitimde canlı derslere öncelik veriyoruz ve öğrenci ile öğretmene dijital ortamda eş zamanlı olarak ve interaktif ders yapabilme olanağı sağlamaktayız. birinci sınıf öğrencilerimize uzaktan eğitimi sevdirebilmek için de oyun tabanlı dijital içerikler hazırladık. Şu an tek amacımız, evlatlarımızı sağlık ile okullarıyla buluşturabilmek ve 21 Eylül'de okula başlayacak çocuklarımızı güvenle karşılamak. Öğretmenlerimiz, okullarımız, tüm dikkatimiz ve özverimizle buna hazırız” dedi.

Kaynak: İHA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
81 ile gönderildi! Ülke genelinde maske takmak zorunlu olduÖnceki Haber

81 ile gönderildi! Ülke genelinde maske...

Kars'ta ve Tüm İlçeye maske zorunluluğu getirildiSonraki Haber

Kars'ta ve Tüm İlçeye maske zorunluluğu...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar