Kars Haber

Kars Haberleri

Kars Gündem

Kars Son dakika

kars güncel

Ocak ayı Kısa Çalışma Ödeneği ve işsizlik maaşı bugün yatıyor!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ocak ayı Kısa Çalışma Ödeneği ve işsizlik maaşı bugün yatıyor!
Kısa Çalışma Ödeneği zamlı mı olacak? Zamlı Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman yatacak?

Kısa Çalışma Ödeneği ve işsizlik maaşı alan binlerce vatandaş Ocak ayı ödemelerinin ne zaman hesaplara yatacağını araştırıyordu. "Ocak ayı Kısa Çalışma Ödeneği ve işsizlik maaşı ne zaman yatar" araştıran yurttaşlar için açıklama geldi. Her ayın ilk haftası ödenen Kısa Çalışma Ödeneği ve İşsizlik Ödeneği bugün hesaplara yatmaya başladı. Peki Kısa Çalışma Ödeneği ve işsizlik maaşı zamlı mı olacak?


Koronavirüs pandemisinden kaynaklı binlerce kişinin istifade ettiği Kısa Çalışma Ödeneği'nin, ne zaman hesaplara yatacağını araştıran yurttaşlar, ödemelerin hangi gün başlayacağını araştırıyor. İşsizlik ve Kısa Çalışma Ödeneği Ocak ayı verilme tarihi araştıran yurttaşlara ödemelerin bugün itibari ile hesaplara yatırılacağı Aralık ayının son haftası Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklanmıştı. Yapılan açıklamada, 5 Ocak 2021 tarihinde Kısa Çalışma Ödeneği ve işsizlik maaşlarının hesaplara yatacağı bildirildi. Asgari ücrete yapılan zammın sonrasında Kısa Çalışma Ödeneği zamlı maaş ne zaman hesaplara yatacak sorusuna yanıt arayan yurttaşlar için detaylar haberimizde...

BAKAN SELÇUK'TAN AÇIKLAMA GELDİ


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Aralık ayına dair Kısa Çalışma Ödeneği ve işsizlik maaşlarının bugün hesaplara yatırılacağını bildirdi.


IBAN bilgisi olmayan ya da eksik bilgisi bulunan yurttaşlara ise PTT üzerinden ödeme yapılacağını belirtti.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BİTİŞ TARİHİ NEDİR?


Son yapılan açıklamaya göre, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Kısa Çalışma Ödeneği'nin iki ay daha uzatılarak 17 Ocak'a kadar devam edeceğini belirtmişti. Koronavirüs salgını nedeniyle iş kanuna eklenen geçici 10. Madde kapsamında, iş veya hizmet sözleşmesinin belirli haller dışında işveren tarafından feshedilmesini yasaklayan düzenlemenin süresi 17 Ocak 2021 tarihi itibariyle iki ay uzatıldı.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?
Kısa Çalışma Ödeneği nedir araştıranlar için Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) kısa çalışma ödeneğini şöyle tanımlıyor:


Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik şartı aranmaksızın işyerinde faaliyetin bütünüyle veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlamayı başaran bir uygulama.

2021 kısa çalışma ödeneği zammı

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NASIL HESAPLANIYOR?


Binlerce kişinin istifade ettiği Kısa Çalışma Ödeneği'nin nasıl hesaplandığı işveren ve işçiler tarafından kontrol ediliyor. 26 Mart'tan bu yana binlerce kişi Kısa Çalışma Ödeneği almaya devam ediyor. Kısa Çalışma Ödeneği bitiş tarihi hakkında net bir süresinin belirtilmemesi ise yurttaşları Kısa Çalışma Ödeneği nasıl hesaplanıyor araştırmasına yönlendiriyor. Özellikle emeklilik süresini hesaplamak isteyen çalışanlar Kısa Çalışma Ödeneği emeklilik süresini kısaltıyor mu sorularıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim Merkezi destek hattı ALO 170'ten yardım almaya çalışıyor.

Kısa Çalışma Ödeneği hesaplanırken, çalışan kişinin 12 ay üzerinden prime esas kazancı göz önüne alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının % 60'ı olarak hesaplanıyor. Kısa Çalışma Ödeneği hesaplamasında dikkat edilen bir diğer konu da, Kısa Çalışma Ödeneği'nin aylık asgari ücretin brüt tutarının % 150'sini geçmemesi şartının koşulması. Bu biçimde hesaplanan ve başvuran iş yerlerinin işçilerine verilen Kısa Çalışma Ödeneği , işçilerin çalışmadıkları günler için ödeme olarak yapılıyor. Eğer iş yerinin tam manası ile faaliyetinin durdurması söz konusu ise Kısa Çalışma Ödeneği üst sınır olan 4380,99 TL'yi aşamıyor.

2021 kısa çalışma ödeneği zammı

ASGARİ ÜCRET ARTIŞINDAN KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ DE ETKİLENİR Mİ?


2020 senesinin Mart ayından beri verilen Kısa Çalışma Ödeneği'nin hesaplanırken günlük ortalama brüt kazancının % 60'ı alınarak hesaplandığını yukarıyada belirtmiştik. 2021 Asgari ücret zammı açıklandıktan sonra çalışan kişinin günlük brüt kazancı da artacağı için Kısa Çalışma Ödeneği'nin de artış göstermesi bekleniyor. 2021'de Kısa Çalışma Ödeneği miktarı net olarak ne kadar olacak henüz belirlenmemişken, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un son açıklaması ve Resmi Gazete'de yayınlanan son gelişmeye göre Kısa Çalışma Ödeneği 17 Ocak 2021'den itibaren iki ay daha uzatıldı. Kısa Çalışma Ödeneği alan yurttaşların Ocak ayının ilk haftasında yapılacak olan Kısa Çalışma Ödeneği'ni de 2020 asgari ücretine göre alacağı tahmin ediliyor. Asgari ücret zammı Ocak ayında açıklanacağı için, 2021 zamlı Kısa Çalışma Ödeneği 'nin Şubat ayı itibari ile hesaplara yatacağı öngörülüyor.

2021 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR OLDU?


Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun açıklamasının sonrasında alınan kararla 2021 asgari ücret net rakamı belli oldu. Asgari ücret 2021 için net 2 000 825 lira 90 kuruş oldu. Asgari ücret geçen yıla göre 500 lira arttı, % 21,56 oranında yükseldi.
İşsizlik maaşının en alt rakamı brüt asgari ücretin % 40'ı kadar oluyor. En yüksek işsizlik maaşı ise brüt asgari ücretin % 80'ini geçemiyor.


En düşük işsizlik maaşı: 1.431 TL

En yüksek işsizlik maaşı 2.862 TL

2021 senesinde verilmeye devam etmekte olan Kısa Çalışma Deneği ve işsizlik maaşında da artış oldu. Konuveyair fotoğrafı açıklama henüz yapılmadı. Güncel işsizlik maaşı açıklaması yapılması halinde bütün detaylarıyla haberimizde yer alacak.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kars Vali Yardımcısı Haskırış, FETÖ/PDY Soruşturması kapsamında açığa alındıÖnceki Haber

Kars Vali Yardımcısı Haskırış, FETÖ/PDY...

Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, Sarıkamış'taSonraki Haber

Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Tü...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar