Kars Haber

Kars Haberleri

Kars Gündem

Kars Son dakika

kars güncel

EPDK'dan akaryakıtta tavan fiyat kararı! Şehirlere göre akaryakıt tavan fiyat listesi!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
EPDK'dan akaryakıtta tavan fiyat kararı! Şehirlere göre akaryakıt tavan fiyat listesi!
EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, son dakika açıklamasında, 'Tüketicilerimizi, sektörümüzün sürdürülebilir ve rekabetçi yapısını güvenliğini sağlamak amacıyla akaryakıtta tavan fiyat kararı aldık' dedi.
EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, son dakika açıklamasında, 'Tüketicilerimizi, sektörümüzün sürdürülebilir ve rekabetçi yapısını güvenliğini sağlamak amacıyla akaryakıtta tavan fiyat kararı aldık' dedi.Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) akaryakıt fiyatlarında tavan fiyat uygulama kararı aldı. Bu geceden itibaren yürürlüğe girecek ve 2 ay geçerli olacak tavan fiyat uygulaması kapsamında akaryakıt fiyatlarında 17 ila 20 kuruş indirim gerçekleşecek.

EPDK'den yapılan açıklamaya göre, akaryakıt fiyatlarında gizli zam yapmış olduğu belirleme edilen dağıtım şirketleri ile alakalı başlatılan incelemenin sonrasında bugün inanılmaz kurul toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda, tüketicileri güvenliğini sağlamak, sektörün sürdürülebilir ve rekabetçi yapısını devam ettirebilmek, ortaya çıkan "kar oyunlarının" yenidenlanmaması amacı ile tavan fiyat uygulanması kararı alındı.


Bu kapsamda, Türkiye'nin bütün illerinde uygulaması yapılacak tavan fiyatlar EPDK tarafından belirlenecek.

ŞEHİRLERE GÖRE AKARYAKIT TAVAN FİYAT LİSTESİ


Tavan fiyat kararına göre, İstanbul Avrupa Yakası'nda benzinin litre fiyatı en yüksek 7,07 lira, motorinin litre fiyatı 6,43 lira olacak.

Anadolu Yakası'nda benzinin litresi en yüksek 7,08 liradan, motorinin ise 6,44 liradan satılacak.
Ankara'da benzinin litresi en yüksek 7,13 lira, motorinin litresi de 6,49 lira olacak.

İzmir'de benzinin litresi en yüksek 7,16 lira, motorinin litresi ise 6,52 liradan satılacak.

UYGULAMA İKİ AY GEÇERLİ


Bu geceden itibaren yürürlüğe girecek tavan fiyat uygulaması kapsamında il bazında fiyatlar kurumun fotoğrafı internet sitesinde yayımlanacak. Tavan fiyat uygulaması 2 ay geçerli olacak.

Bu fiyatlardan daha yüksek meblağlarda satış yapan şirketler ile alakalı tahkîkat başlatılarak gerekli idari yaptırımlar uygulaması yapılacak.

Brent petrolün varili 70 doların altında kaldı

'TAVAN FİYATTAN DAHA AŞAĞIDA FİYATLAR BEKLİYORUZ'


Açıklamada, değerlendirmelerine yer verilen EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, önceden ikazlara rağmen bazı sektör oyuncularının gerekli olan adımları atmadığını belirterek, "Devletimiz, eşel mobil sistemi ile üzerine düşeni yaptı yalnız ne yazık ki bazı şirketler kar oyunlarıyla bu uygulamayı suiistimal etti. Yaptığımız incelemeler sonucunda tüketicimiz ve sektörümüz için en doğru kararı verdik." biçiminde konuştu.


Bugün inanılmaz kurul toplantısı gerçekleştirdiklerini aktaran Yılmaz, "Tüketicilerimizi, sektörümüzün sürdürülebilir ve rekabetçi yapısını güvenliğini sağlamak amacıyla akaryakıtta tavan fiyat kararı aldık. Kararımızın sonrasında tavan fiyattan daha aşağı rakamlarda akaryakıt satışı, daha çok fiyat rekabeti bekliyoruz. Fiyatlarda 17 ila 20 kuruşluk indirimler olacak. Ancak kimse tavan fiyattan bir kuruş pahalı satamayacak." değerlendirmesinde bulundu.

Yılmaz, enerji piyasalarında serbestliğe büyük önem verdiklerini yalnız tüketicilerin mağdur edilmesine müsaade etmeyeceklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:


"Toptan ve otomasyon satışlarındaki indirimlerin pazarlık gücü olmayan istasyon müşterilerinin üzerine zam olarak yüklenmesini izin vermeyiz. Tüketici grupları arasında çapraz sübvansiyona, serbest piyasanın yapısını bozacak manipülasyonlara da katiyen kayıtsız kalamayız. Piyasalarımızın daha sağlıklı işleyişi için kanunla verilmiş yetkilerimizi kullanmaktan çekinmedik, çekinmeyiz. Umuyorum bu kararımız tüm sektör oyuncuları tarafından iyi anlaşılır, gerekli olan mesaj alınır, fiyatlar konusu ile alakalı gerekli olan hassiyet gösterilir."

EPDK, önceden 2009, 2014 ve 2015 senelerinde olmak sureti ile üç defa tavan fiyat uygulamasına gitmişti.Kaynak:(AA)

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sarıdağı Ailesinın Acı GünüÖnceki Haber

Sarıdağı Ailesinın Acı Günü

Arpaçay'da Gıda DenetimiSonraki Haber

Arpaçay'da Gıda Denetimi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar